skip navigation

In-House








See Below for the 2017

SCAYBA In-House Program teams!

Girls' Teams

Grade 1 and 2 Girl's Red Team
Coaches : Mark Zellmann, Megan Ertl, Dave Russell

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Red - G

Jacie

Pederson

 

Red - G

Hailey

Gulstrand

 

Red - G

Gianna

McKatherine

 

Red - G

Hanna

Pelzel

 

Red - G

Gianna

Borgen

 

Red - G

Reyna

Danusis

 

Red - G

Isabella

Frantesl

 

Red - G

McKenna

Russell

 

Red - G

Brielle

Zellmann

 

Red - G

Emma

Barnes

 

Red - G

Nenah

Mazoleny

 

Red - G

Karley

Backes

 

 


Grade 345 Girl's Pink Team
Coaches : Nick Granowski, Bret Matzke

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Pink - G

Anuoluwapo

Ajayi

 

Pink - G

Madeline

Baldwin

 

Pink - G

Natalie

Granowski

 

Pink - G

Leah

Imdieke

 

Pink - G

Ofelia

Jorgenson

 

Pink - G

Ella

Matzke

 

Pink - G

McKenna

Mork

 

Pink - G

Adyson

Essler-Petty

 

Pink - G

Katie Rose

Pfeiffer

 

 


Grade 345 Girl's Grey Team
Coaches : John Zenner, Dan Stout

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Grey - G

Evangelina

Borgen

 

Grey - G

Anya

Zenner

 

Grey - G

Jasmin

Downer

 

Grey - G

Jersey

Stout

 

Grey - G

Lola

Jacobs

 

Grey - G

Annabelle

Johnson

 

Grey - G

Isabella

Moening

 

Grey - G

Lyla

Hall

 

Grade 1 and 2 Girl's Blue Team
Coaches : Bob Streit, Eric Eizenhoefer

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Blue - G

Annabelle

Hannon

 

Blue - G

Lila

Hughes

 

Blue - G

Samantha

Krueger

 

Blue - G

Raegan

Lieser

 

Blue - G

Sienna

Schramel

 

Blue - G

Morgan

Hagen

 

Blue - G

June

Streit

 

Blue - G

Peyton

Phillipp

 

Blue - G

Lillian

Fitzharris

 

Blue - G

Ruby

Doke

 

Blue - G

Brienna

Eizenhoefer

 

Blue - G

Nevaeh

Mazoleny

 

Blue - G

Masna

Mohamed

 

Grade 345 Girl's Purple Team
Coaches : Melissa Joplin, Matt Ludewig

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Purple - G

Margaret

Sanborn

 

Purple - G

Ihlee

Schroeder

 

Purple - G

Madelyn

Schroeder

 

Purple - G

Weslie

Schuck

 

Purple - G

Keira

Alexander

 

Purple - G

Gabi

Schumann

 

Purple - G

Kaiya

Schumann

 

Purple - G

Sophia

Van Herr

 

Purple - G

Madelyn

Weekley

 

Purple - G

Ellie

Voth

 

Grade 345 Girl's White Team
Coaches : Chad Balfanz, Mark Zellman

 
 

First Name

Last Name

 

 

Livia

Lunceford

 

 

Finley

Potthoff

 

 

Ida

Wade

 

 

Grace

Whitehead

 

 

Sadie

Zellmann

 

 

Sydney

Balfanz

 

 

Allie

Theisen

 

 

Boys' Teams

Grade 1 and 2 Boy's Blue Team
Coaches : Nathan Grove, Brian Hagen

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Blue - B

Henry

Condon

 

Blue - B

Dorien

Erickson

 

Blue - B

Owen

Grove

 

Blue - B

Chase

Haberle

 

Blue - B

Benjamin

Hagen

 

Blue - B

Alonzo

Hester

 

Blue - B

Michael

Kedrowski

 

Blue - B

Peyton

Golly

 
 

Grade 1 and 2 Boy's Gold Team
Coaches : Jamie Pelzl, Martin Laumeyer

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Gold – B

Jonah

Laumeyer

 

Gold – B

Daniel

Lee

 

Gold – B

Jackson

Nikodym

 

Gold – B

Isaac

Palmer

 

Gold – B

Samuel

Pelzel

 

Gold – B

Henry

Happel Christian

 

Gold – B

Caleb

Karels

 

Gold - B

Carson

Rolph

 

Grade 1 and 2 Boy's Aqua Team
Coaches : Jeffrey Wucherer, Curtis Johnson, Eric Stine

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Aqua - B

Gavin

Timmers

 

Aqua - B

Jacob

Tomczik

 

Aqua - B

Cody

Wendt

 

Aqua - B

Nick Jr

Workman-White

 

Aqua - B

Jair

Wucherer

 

Aqua – B

Aksel

Hennesy

 

Aqua - B

Dane

Johnson

 

Aqua - B

Everett

Stine

 

Aqua - B

Honest

Black

 
 

Grade 345 Boy's L Grey Team
Coaches : Ryan Forstner, Wayne Schluchter

 
 

Team

First Name

Last Name

 

L Grey - 4B

Cayden

Carlson

 

L Grey - 4B

Aiden

Forstner

 

L Grey - 4B

Gabe

Hughes

 

L Grey - 4B

Kyle

Kroska

 

L Grey - 4B

Evan

Lamberg

 

L Grey - 4B

Isaac

Schulchter

 

L Grey - 4B

Anthony

Hoagland

 

L Grey - 4B

Shayne

Poole

 

Grade 345 Boy's White Team
Coaches : David Dolan, Jeff Wurcherer

 
 

Team

First Name

Last Name

 

White - 4B

Will

Vix

 

White - 4B

Carter

Williams

 

White - 4B

Jace

Wucherer

 

White - 4B

Andrew

Doschadis

 

White - 4B

Charlie

Dolan

 

White - 4B

Owen

Pederson

 

White – 4B

Aaron

Ruesink

 

White - 4B

Javion

Clifton

 

White - 4B

Jordan

Johnson

 

Grade 345 Boy's Yellow Team
Coaches : Ryan Ranweiler, Sean Adams

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Yellow - 4B

Cooper

Buttenhoff

 

Yellow - 4B

Ayden

Heine

 

Yellow - 4B

Braden

Wente

 

Yellow - 4B

Brandon

Le

 

Yellow - 4B

Carter

Ranweiler

 

Yellow - 4B

Cody

Adams

 

Yellow - 4B

Colton

Ranweiler

 

Yellow - 4B

Cooper

Wente

 

Yellow - 4B

Dewayne

Bryson

 

Grade 345 Boy's Orange Team
Coaches : TBD

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Orange - 4B

Jackson

Welliver

 

Orange - 4B

Landyn

Einarson

 

Orange - 4B

Lincoln

Rick

 

Orange - 4B

Logan

Lunceford

 

Orange - 4B

Marcus

Wade

 

Orange - 4B

Mason

Meyer-Thovson

 

Orange - 4B

Hunter

Groover

 

Orange - 4B

Dimitrius

Gillum

 

Orange - 4B

Derrick

Gillum

 

 

Grade 1 and 2 Boy's Red Team
Coaches : Greg Brasel, Nathan Brown

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Red – B

Oluwatodimu

Ajayi

 

Red – B

Gunnar

Beuning

 

Red – B

Ellis

Bradley

 

Red – B

Nichollas

Brakes

 

Red – B

Landon

Brasel

 

Red – B

Andrew

Brown

 

Red – B

Jayden

Carter

 

Red – B

Iwan

Moua

 

Red - B

jiech

jiech

 

Grade 1 and 2 Boy's L Green Team
Coaches : Justin Skaalerud, Tom Swenson, Derek Scheskie

 
 

Team

First Name

Last Name

 

L Green - B

Samuel

Satter

 

L Green - B

Drew

Scheskie

 

L Green - B

Bentley

Silbernick

 

L Green - B

Tanner

Skaalerud

 

L Green - B

Caden

Spoden

 

L Green - B

Trak

Swenson

 

L Green - B

Ben

Telega

 

L Green - B

Benjamin

Marohl

 

L Green - B

Barrett

Flaherty

 
 

Grade 1 and 2 Boy's Maroon Team
Coaches : TBD

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Maroon B

Theran

Carlson

 

Maroon - B

Keenan

Carlson

 

Maroon - B

Lucas

Herker

 

Maroon - B

Owen

Ritten

 

Maroon - B

Tate

Bailey

 

Maroon - B

Howie

Doke

 

Maroon - B

Trevor

Terfehr

 

Maroon - B

Ben

Winskowski

 

Grade 345 Boy's Purple Team
Coaches : Kerby Plante, Jeremey Stockinger

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Purple - 4B

Jared

Laudenbach

 

Purple - 4B

Nick

Plante

 

Purple – 4B

Benjamin

Reker

 

Purple - 4B

Braylen

Silbernick

 

Purple - 4B

Nathan

Stockinger

 

Purple - 4B

Keegan

Tobler

 

Purple - 4B

Jal

Mar

 

Purple - 4B

Grant

Timmers

 

Purple - 4B

Slaydon

Bahner

 
Purple - 4B Everett Tschaekofske  

Grade 345 Boy's Black Team
Coaches : Byron Busch, Eric Eizenhoefer

 
 

Team

First Name

Last Name

 

Black - 4B

Braydon

Weekley

 

Black - 4B

Alonzo

Clark

 

Black - 4B

Samuel

Busch

 

Black - 4B

Luke

Busch

 

Black - 4B

Mason

Nyhammer

 

Black - 4B

JOHN

STANDFUSS

 
Black Robert Adams  

Black - 4B

Mason

Jacobs

 

Black - 4B

Jakob

Eizenhoefer

 
Black Hunter Waterbury  

 


Grade 345 Boy's D Green Team
Coaches : Paul Gauerke

 
 

Team

First Name

Last Name

 

D. Green - 4B

Elijah

Novak

 

D. Green - 4B

Ethan

Jensen

 

D. Green - 4B

Ethan

Bradley

 

D. Green - 4B

Harrison

Phillips

 

D. Green - 4B

Isaac

Kilanowski

 

D. Green - 4B

Isaac

Arms

 

D. Green - 4B

Jackson

Sheetz

 

D. Green - 4B

Josiah

Fields

 

D. Green - 4B

Mustafa

Mohamed

 

D. Green - 4B

Lucas

Waldusky

 
 

Grade 345 Boy's Royal Blue Team
Coaches : TBD

 
 

Team

First Name

Last Name

 

R. Blue - 4B

Namarion

Fields

 

R. Blue - 4B

Nehmiah

Fields

 

R. Blue - 4B

Owen

Andersen

 

R. Blue - 4B

Tayo

Ajayi

 

R. Blue - 4B

Trevion

Williams

 

R. Blue - 4B

Tyler

Ritten

 

R. Blue - 4B

John

Phillips

 

R. Blue – 4B

Keelan

Perkins

 

 



Available for boys and girls in the 1st - 5th grades

 

2017  Cost per player:

 

$45.00 for 1st & 2nd graders

$50.00 for 3rd & 5th graders

 
 
This program is designed to focus on fun and fundamentals. Fee includes instruction, gym time, and a t-shirt. Coaches are volunteer parents.
 
Grades 1 & 2 will meet at Talahi Elementary gyms for 1 hour each Saturday morning during January and February.
Grades 3 - 5 will meet at Talahi Elementary gym for 1 hour and 20 minutes each Saturday morning during January and February.
 
Players will have the opportunity to interact with area high school basketball teams during practice, which will enrich their learning experience and skill improvement. 
 
 
For each age group, times are divided into practices and games, and start at varying times each week.